Kupno mieszkania czy domu za gotówkę, a Urząd Skarbowy

2022-11-19
Kupno mieszkania czy domu za gotówkę, a Urząd Skarbowy
W ostatnim czasie wszyscy słyszymy o problemach kredytobiorców. Rosnące w zawrotnym tempie stopy procentowe spowodowały podwyższenie rat kredytów, nawet o 100 %. W niepewnej sytuacji, kiedy nie wiemy, jak rynek bankowy zmieni się za chwilę warto zastanowić się nad zakupem mieszkania za gotówkę. Co się z tym wiąże i o czym należy pamiętać?

Zakup domu a urząd skarbowy

W Polsce zakup nieruchomości najczęściej jest finansowany z pomocą kredytu hipotecznego. Jeśli nie masz zawrotnych oszczędności, nie odziedziczyłeś w spadku domu czy mieszkania, a planujesz jego zakup, prawdopodobnie w pierwszej kolejności zastanawiasz się nad "hipoteką".  Taki kredyt jest jednak ogromnym obciążeniem i obowiązkiem, najczęściej na całe życie. Co niesie więc ze sobą zakup mieszkania za gotówkę?

Czy notariusz zgłasza zakup mieszkania do urzędu skarbowego

Szybka transakcja - Starając się o kredyt musisz dokonać wielu dodatkowych formalności i spełnić określone warunki. Zebranie kompletnej dokumentacji może potrwać nawet kilka miesięcy. Zupełnie inaczej sprawa przedstawia się w przypadku płatności gotówką. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednią nieruchomość, ustalisz cenę ostateczną i umówisz się z notariuszem. 

Kupno mieszkanie za gotówkę, a bezpieczeństwo

Kiedy kupujesz mieszkanie za pośrednictwem banku, masz pewność, że analityk bankowy przeanalizuje za Ciebie ryzyko, sprawdzi wszystkie niezbędne dane, takie jak numer konta na który pieniądze mają być przelane. Kiedy dokonujesz transakcji samodzielnie, a jedynym pośrednikiem jest notariusz sam musisz zadbać o bezpieczeństwo.  Musisz przede wszystkim sprawdzić co o mieszkaniu mówią księgi wieczyste, czy nie widnieje na nim hipoteka oraz uwiarygodnić podany do przelewu numer konta.

Kupno mieszkania za gotówkę - co na to Urząd Skarbowy - Wszystkie znaczące transakcje są pod lupą urzędu skarbowego. O ile środki na zakup mieszkania pochodzą z Twojego konta bankowego, a środki te możesz łatwo udokumentować, o tyle możesz spać spokojnie ze świadomością, że nie zapuka do Ciebie skarbowy komornik. Co jeśli Twoje oszczędności przeleżały kilka lat w Twojej "skarpecie"? Tu może pojawić się problem z udokumentowaniem ich pochodzenia oraz odprowadzenia od nich podatków. Na przykład jeśli większość środków pozyskujesz dzięki wsparciu rodziny, urząd skarbowy potraktuje je jako darowiznę, od której powinieneś odprowadzić podatek. Im większa jest kwota oszczędności, tym bardziej urząd będzie się przyglądał Twojej historii finansowej. 

Zakup nieruchomości za granicą a urząd skarbowy

Podatek od darowizn - Jeśli dostajesz pokaźną sumę pieniędzy od rodziny, prawo podatkowe jest po Twojej stronie. W polskim prawie nie masz obowiązku uiszczania podatku od darowizn, które dostałeś od rodziców, dzieci i rodzeństwa. Musisz jednak pamiętać o obowiązku zgłoszenia takiego prezentu. 

Kontrola urzędu skarbowego po zakupie mieszkania

Co grozi za nieujawnienie dochodów
- Nie kupisz mieszkania bez udziału notariusza, a ten ma obowiązek przesłać do Urzędu Skarbowego jeden egzemplarz Twoje repertorium. W tym momencie skarbówka zacznie analizować, czy było stać Cię na taki zakup na podstawie Twoich opodatkowanych dochodów. Jeśli okaże się, że wydałeś więcej niż zarobiłeś, licz się z karą finansową w wysokości 75% procent zaleganej należności. 

Treść dodał: admin admin
Do góry