Lepiej kupić mieszkanie, czy wybudować dom ?

2022-12-19
Lepiej kupić mieszkanie, czy wybudować dom ?
Jak tanio wybudować dom ? Kupno mieszkania, czy budowa domu? To dylemat wielu rodzin planujących swoją przyszłość. Obie opcje mają zarówno wady, jak i zalety. Co wiąże się z każdą z tych decyzji?

Czas realizacji
Wyznacznikiem do podjęcia takiej decyzji dla wielu osób jest czas. Jeśli chcesz jak najszybciej iść na swoje, kupno mieszkania zdecydowanie będzie Twoim pierwszym wyborem. Do wprowadzenia się od podjęcia decyzji o zakupie wymarzonej nieruchomości dzielą Cię dni. W przypadku budowy domu, w najlepszym wypadku potrwa to około roku, jeśli nie będziemy brać pod uwagę kryzysów gospodarczych powodujących np. braki w dostawach materiałów budowlanych. 

Co się bardziej opłaca kupić dom czy wybudować

Komfort życia
- Ta kwestia bywa sporna w przypadku wyboru pomiędzy domem i mieszkaniem. Rynek nieruchomości oferuje wiele mieszkań i jeśli uzbroisz się w cierpliwość, na pewno znajdziesz takie, które będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Budując dom masz ten komfort, że każdy jego element zaprojektujesz sam, co nie oznacza jednak że w przyszłości będziesz z niego zadowolony. Prawda jest jednak taka, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą mieszkać w bloku i takich, którzy marzą o swoim kawałku ziemi. 

Kupic czy wynajac mieszkanie

Obowiązki właścicieli
- Kiedy kupujesz mieszkanie, Twoim jedynym obowiązkiem jest płacić za nie czynsz. To spółdzielnia mieszkaniowa będzie martwić się za Ciebie o takie rzeczy jak ogrzewanie, ocieplenie czy wywóz odpadów. Jest to wygodna opcja dla osób zapracowanych lub schorowanych. Pamiętaj jednak, że za tą wygodę będziesz musiał co miesiąc zapłacić. Właściciele domów płacą za każdy z rachunków oddzielnie i sami załatwiają wszystkie formalności, podpisują umowy, a zimą martwią się o opał i odśnieżanie. Ich wysiłek jest jednak wynagrodzony oszczędnością, ponieważ nie ponoszą kosztów czynszu. 

Z czego najtaniej wybudować dom

Własny kąt? Postaw na wygodę To, co jest dla Ciebie wygodą, dla kogoś innego może okazać się uciążliwym obowiązkiem. Jeśli snujesz plany w których będziesz urządzał przyjęcia w ogrodzie i już nie możesz doczekać się, aż przytniesz własnoręcznie zasiany trawnik, jesteś zdecydowanie w grupie, która powinna wybrać budowę domu. Kiedy po pracy marzy Ci się jedynie odpoczynek i nie masz czasu na dokonywanie sezonowych prac wokół domu lepiej będziesz czuł się w mieszkaniu.

Budowa domu, czy kupno mieszkania - co jest tańsze?
Ceny nieruchomości zależą przede wszystkim od ich metrażu, standardu i lokalizacji. Jeśli planujesz wejść w posiadanie nieruchomości mieszkalnej i masz na to kwotę np. 900 tyś, zł., możesz znaleźć dla siebie mieszkanie i dom. Ceny na rynku w tym czasie są wyrównane i w cenie dużego mieszkania masz szansę wybudować dom średniej wielkości. 

Treść dodał: admin admin
Do góry