Wynajmować mieszkanie, czy kupić ?

2022-12-18
Wynajmować mieszkanie, czy kupić ?
Przeprowadzka do nowego mieszkania jest jednym z najważniejszych etapów w życiu. To, czy lepiej kupić, czy wynająć mieszkanie zależy od wielu czynników osobistych oraz od sytuacji finansowej.

Kupno mieszkania
Bycie właścicielem nieruchomości daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Możesz ze swoim mieszkaniem robić co chcesz. Nie ma umów najmu, nie ma kłopotów z czynszem i nie ma problemów ze strony współlokatora. Nie jest to jednak opcja dla osób, które nie są pewne swoich planów na przyszłość. Pozbyć się mieszkania nie jest tak samo łatwo, jak wypowiedzieć umowę najmu. Kupując mieszkanie musisz liczyć się z dodatkowymi opłatami, o które nie musiałeś martwić się, jako lokator. Należą do nich m.in.: ubezpieczenie domu, opłaty skarbowe i notarialne podczas zakupu, podatek od nieruchomości oraz bieżąca i sezonowa konserwacja, nie wspominając już o bieżących naprawach. 

Wynajem mieszkania
Wynajmowanie mieszkania i bycie lokatorem daje Ci przede wszystkim swobodę i możliwość szybkiej przeprowadzki, kiedy tylko zechcesz (oczywiście zachowując okres wypowiedzenia zawarty w umowie). Możliwość ta działa jednak w obie strony i możesz zostać zaskoczony przez właściciela, który ma prawo w każdej chwili oznajmić Ci, że ma inne plany odnośnie do mieszkania, w którym się zadomowiłeś. 

Planowanie budżetu

Długofalowe planowanie budżetu jest o wiele prostsze będąc najemcą, a nie właścicielem. Decydując się na upatrzone mieszkanie godzisz się na podaną cenę i masz pewność, że nie pojawią się żadne pogrążające Twój portfel wydatki związane z mieszkaniem. Kiedy kupujesz mieszkanie na własność, nigdy nie wiesz, kiedy przyjdzie czas na niespodziewane wydatki, takie jak wymiana piecyka gazowego. naprawa instalacji elektrycznej itp. 

Czy można wynajmować mieszkanie kupione na kredyt

Budowa własnego kapitału
Każdy, kto jest właścicielem mieszkania ma świadomość, że każda złotówka zainwestowana w miejsce zamieszkania jest jednocześnie inwestycją. Przy okazji remontu, naprawy czy modernizacji budujesz swój kapitał, który może zaowocować w przyszłości, kiedy zdecydujesz się  na sprzedanie mieszkania. Najemca natomiast co miesiąc buduje kapitał, ale nie swój.

Dlaczego lepiej wynajmować mieszkanie

Wolność Tomku w swoim domku... Znudził Ci się kolor ścian? Może marzy Ci się domowy pupil? O takie rzeczy każdy najemca musi pytać właściciela nieruchomości. Nawet mieszkając kilka lat w tym samym wynajmowanym mieszkaniu, nie możesz czuć się jak u siebie, ponieważ o każdej istotnej zmianie nie decydujesz sam. Właściciela mieszkania ogranicza tylko jego wyobraźnia i niestety czasami budżet. Na szczęście Internet jest pełen pomysłów na niskobudżetowe rozwiązania do Twojego domu i mieszkania. 

Kto powinien kupić mieszkanie?
Jest to dobre rozwiązanie dla młodych ludzi pragnących się ustatkować. Nie będzie to wymagało takiego nakładu finansowego jak zakup domu, ale pozwoli im zapewnić stabilizację. Jest to również idealne rozwiązanie dla osób na emeryturze, które nie chcą martwić się o wszystkie dodatkowe czynności niezbędne, kiedy jest się właścicielem domu. Posiadanie mieszkania to dla nich komfort psychiczny oraz zapewnienie sobie wygody. 

Treść dodał: admin admin
Do góry